KVĚTINÁŘSTVÍ RADOST

 

Nádražní ulice, Brno - střed / tel. 776 848 347

 

<< zpět


PÉČE O ŘEZANÉ KVĚTINY

Řezaná květina potřebuje několik jednoduchých zásahů, aby vydržela svěží co nejdéle :

  1. Obnovit řez, než ji dáte do vody.
    Rostlinná pletiva bez vody zasychají a přes řeznou plochu se do jejich cévních svazků dostává vzduch. Bublinky vzduchu ve stonku pak brání proudění vody. Obnovením řezu a zkrácením stonku asi o 1-2cm umožníme květině, aby z vázy mohla přijímat vodu. Samozřejmostí je čistá váza, ostrý, čistý nůž a dlouhý šikmý řez.

  2. Přidat do vody vyživující prostředek.
    V dnešní době je k dispozici speciální výživa pro řezané květiny, která se prodává v malých sáčcích, určených pro rozpuštění v 0,5 litru studené vody. V lepších květinářstvích, jako je i to naše, dostanete výživu ke kytici zdarma. Pokud zrovna nemáte po ruce speciální výživu, stejnou službu udělá i obyčejný kuchyňský cukr a aspirin. Cukr dodá květině výživu, aspirin desinfikuje vodu ve váze a brání rozmnožování bakterií, které ucpávají cévní svazky květin a ty pak vadnou. Dávkování je přibližně kostka cukru + půlka aspirinu na litr studené vody.

  3. Vázu s řezanými květinami vhodně umístíme.
    Nevhodné je přímé slunce, ústřední topení, průvan. Většina řezaných květin se přepravuje a skladuje při 5-7 stupních, takže je zřejmé, že v chladnějším prostředí budou mít delší trvanlivost, než v přetopeném pokoji.
  4. Každé dva dny vyměníme vodu a znovu obnovíme řeznou plochu na stoncích.


KVĚTINY OD NÁS PŘINÁŠEJÍ RADOST DO ŽIVOTA !


Web: Pavel Žáček